Všetko o refluxe

Stres: najlepší priateľ refluxu

06.05.2020 17:24
Tibor Sipos

Prečo je také nebezpečné, ak žijete svoj každodenný život v strese?

Prečo je také nebezpečné, ak žijete svoj každodenný život v strese? A čo to má spoločné s refluxom? Viac, než by ste si mysleli a situácia je hrozivejšia, než akou sa môže zdať na prvé počutie!

Stres: najlepší priateľ refluxu
Stres pustoší: prakticky neexistuje časť tela, ktorú by ušetril. Okrem iného je stres prítomný aj pri vzniku refluxu a samozrejme zhoršuje aj už existujúce ochorenie. 

Prečo zhoršuje stres reflux? 

Nuž, predstavte si niekoho, kto ani chvíľku nedokáže obsedieť na zadku. Z jedla odhrýza veľké sústa a tieto prehĺta takmer bez požutia, vodu pije obrovskými glgmi, jedným slovom povedané je a pije hltavo. 

Čo sa však deje pri hltavom jedení a pití?
Ten, kto je a pije hltavo, jednak zo všetkého zje a vypije oveľa viac, čím si preťažuje žalúdok. Ten sa roztiahne, čím sa na zvierače kladie obrovský tlak. Je to podobné, ako keď dôkladne naplníme hadicu: ak čo i len trošku stlačíme strany hadice, zátka vyletí. Podobne funguje aj “preplnený” žalúdok a tesné oblečenie. 

Keďže vystresovaný človek rýchlo zje obrovské množstvo jedla, jeho žalúdok nemá čas pripraviť sa na jedlo. Žalúdok si vždy zostaví “koktail” s vhodnými tráviacimi šťavami, vďaka ktorým bude dané jedlo dobre stráviteľné - ak však jete príliš rýchlo, žalúdok si len tak náhodne zostaví tento koktail, v ktorom bude “pre istotu” veľké množstvo žalúdočnej kyseliny, veď je to univerzálne rozpúšťadlo jedál. 

Lenžše žalúdočná kyselina je na Váš reflux ako olej do ohňa. 

Neznie to príliš dobre, však?

Problémom nie je iba hltavé jedenie 

Vystresovaný človek spravidla nespí dobre, preto je celý deň unavený. 

Na únavu vypije veľké množstvo kávy, aby cez deň dokázal držať tempo. Veľa kávy obsahuje veľa trieslovín - ktoré však ďalej dráždia už aj tak podráždený pažerák. 

Vystresovaný človek okrem toho veľa fajčí (ak je to fajčiar, tak ešte viac fajčí, keď má stresový deň, ako keď má pokojnejší deň). Cigaretový dym tiež dráždi horný úsek pažeráka. Ďalším “bonusom” je, že látky nachádzajúce sa v dyme uvoľňujú hladké svalstvo… a zvierač pažeráka je veru hladký sval, čiže stále viac a viac žalúdočnej kyseliny sa tak uvoľňuje do pažeráka, keďže zvierač ich dokáže zadržať stále slabšie. 

Okrem toho sa kvôli fajčeniu tvorí v žalúdku stále viac žalúdočnej kyseliny. 

Aké riešenie existuje na stres?

Rada “žite menej vystresovaný život” Vám veľa nepomôže. A okrem toho: v dnešnom uponáhľanom svete existuje vôbec život bez stresu?

Avšak ešte predtým, než by ste rezignovane mávli rukou, že “ach, ja mám príliš ťažký život”, prečítajte si tieto jednoduché, a pritom úžasné tipy na odbúranie stresu: 

  1. Jedlo dôkladne požujte. Niekto tvrdí, že sústo je potrebné požuť 32-krát, ale ja hovorím: buďte dôkladní. Veľmi dôkladní.  
  2. Vyhýbajte sa jedlám obsahujúcim konzervanty a umelé zvýrazňovače chuti. (Ak budete konzumovať prírodné živiny, znížite tak stres tráviacej sústavy)
  3. Nenoste si mobil do postele a nepozerajte televíziu alebo obrazovku počítača, keď ste si už ľahli (svetlo z týchto monitorov je kvôli lepšiemu obrazu nastavené tak, aby ho mozog vnímal ako ranné alebo poludňajšie svetlo - práve kvôli tomu namiesto spánku navodí bdelosť). 
  4. Premyslite si, nad čím sa práve stresujete, či to bude aktuálne aj o týždeň, či o rok. Vo väčšine prípadov: nie. 
  5. Trávte čo najviac času na čerstvom vzduchu. Snažte sa na väčšinu miest chodiť peši (namiesto hromadnej dopravy alebo auta). 
  6. Vyrazte o 15-30 minút skôr, aby ste sa nemuseli ponáhľať (a aby ste sa nemuseli stresovať ani v prípade, že autobus práve mešká alebo je na cestách zápcha. 
  7. Buďte striedmi v jedení a pití. 
  8. Kľudne môžete vyskúšať aj meditáciu, verte mi, že Vám to v mnohom pomôže. 

Reflux a stres sa dá zdolať! 

Po prečítaní týchto pár jednoduchých rád na riešenie si možno udriete na čelo, že Vám to doteraz nenapadlo.

Nezabudnite: neexistuje jediné spásne riešenie. 

Zdravá životospráva nie je o tom, že si do života zaradíme 1-2 zázračné tipy - ale o tom, že začneme žiť lepší život prostredníctvom niekoľkých drobných, ale správnych krokov. 

Každá zmena Vás privedie o krok bližšie k tomu, aby ste sa vyliečili. Lebo Vy sami sa vyliečite - všetci ostatní Vám iba pomôžu na ceste (vrátane mňa i Vášho lekára).

WebShop System
heureka.sk