Všetko o refluxe

[Príznaky refluxu] možno sa to týka aj vás?

26.05.2020 09:00
Tibor Sipos

Vedeli ste, že ešte aj podľa opatrných odhadov trpí refluxom každý druhý dospelý Slovák, ale lekára vyhľadá iba ich zlomok? Pritom neliečený reflux môže viesť k vážnym komplikáciám.

Ak by ste radi vedeli, či sa týka aj Vás, prečítajte si náš článok, v ktorom Vám pomôžeme rozpoznať príznaky, prezradíme riziká a aj to, čo môžete urobiť proti refluxu!

Gratulujeme, 21. storočie

Po depresii, alergii a zubnom kaze je tu ďalšia civilizačná choroba, ktorú spôsobuje zrýchlený životný štýl, nesprávna strava a každodenné kŕče v žalúdku.

Reflux je dnes už všeobecne známym javom, presný počet dotknutých však napriek všetkému nedokážeme vyčísliť, veď mnohí žijú s chorobou tak, že o nej ani len nevedia. Už pred rokmi sa odhadovalo, že viac ako 20 percent obyvateľov Ameriky a Európy trpí refluxom, sú však aj také odhady, podľa ktorých sa môže týkať každého druhého dospelého.

Prečo sú odborníci takí neistí? Pretože mnohí darmo na sebe pociťujú (často záhadné) príznaky, nevyhľadajú lekára, lebo si myslia, že kyslastá pachuť v ústach alebo nepríjemné grganie je trápne.

“Určite som zjedol iba niečo zlé” - myslia si, pritom situácia je vážnejšia a treba rátať s dôsledkami. Ak nechcete patriť medzi tých, ktorí tomu neskôr budú musieť čeliť, tak čítajte ďalej!

Čo je to reflux?

Reflux (v angličtine sa používa skratka GERD) je zložitý problém tráviacej sústavy, v dôsledku ktorého kyslý obsah žalúdka nepostupuje smerom do tráviaceho kanála, ale smerom k pažeráku.

V pozadí choroby stojí to, že žalúdkový vchod nefunguje (netesní) správne, tým pádom kyslý obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka, kde spôsobuje iritáciu. Znie to hrôzostrašne, ale je to realita: žalúdočná šťava priam rozleptá sliznicu, preto je vnútro pažeráka dráždené a časom sa môžu vytvoriť vredy, respektíve zápal.

V závislosti od vážnosti (napredovania) refluxu, sa môže žalúdočná kyselina dostať až do ústnej dutiny, kde pacient začne ihneď cítiť tú nepríjemnú kyslastú chuť, ktorá môže pokaziť aj tie najkrajšie momenty.

Reflux považujú mnohí za civilizačnú chorobu, ktorá vzniká prevažne po skončení mladíckeho, aktívneho spôsobu života, keď má človek v živote čoraz viac (sedavej) práce a čoraz menej pohybu. Vo všedné dni už prevláda stres a zhon, nemáme čas na šport a ako plynú mesiace a roky, tak sa stávame čoraz viac otrokmi tohto ničivého životného štýlu.

Najčastejšie príznaky refluxu

Žalúdok môže občas trošku “vyčíňať” komukoľvek, aj zdravému človeku, ale keď príznaky pretrvávajú už dlhšiu dobu (alebo sa pravidelne vracajú), nie je na škodu myslieť na reflux.

Problém sa rozpoznáva ťažšie aj preto, lebo predzvesťou choroby môžu byť početné príznaky a ich skupiny, dokonca aj mnohé takzvané atypické a mylné príznaky, ktoré neodkazujú na problémy tráviaceho traktu, sú zákerné a môžu zmiasť aj lekára.

Rozpoznajte príznaky refluxu!

Začnime typickými ťažkosťami, veď z nich môžete rozpoznať reflux takmer ihneď.

Sú to:

  • Nepríjemná kyslastá pachuť v ústach
  • prúdenie obsahu žalúdka späť do ústnej dutiny (napríklad pri predklone)
  • kyslasté grganie
  • iritácia v pažeráku spôsobená žalúdočnou kyselinou (obvodný lekár rozpozná príznaky)

Zoznam však ešte nie je úplný, veď na reflux môže odkazovať aj celý rad atypických príznakov.

 • Pálenie v oblasti srdca (pri hrudnej kosti

Je to jeden z najčastejších atypických príznakov. Mnohí myslia hneď na problémy so srdcom, ale to následne rôzne vyšetrenia vyvrátia a následne odborní lekári začnú mať podozrenie na reflux. Hrôzostrašný a bolestivý príznak spôsobuje to, že kyslý obsah žalúdka (inak normálny jav) sa vracia do pažeráka, kde dráždi sliznicu.

 • Kašeľ

Častý je napríklad pravidelne sa vracajúci alebo dlhšiu dobu pretrvávajúci, často kŕčovitý kašeľ. Medzinárodná štúdia už preukázala, že 3. najčastejšou príčinou chronického kašľa je reflux a že medzi astmatikmi sa reflux veľmi často vyskytuje. Ak vás trápi dlhodobý kašeľ pretrvávajúci týždne či mesiace, charakteristický pre určitú časť dňa, obráťte sa na vášho lekára, pretože ihneď vám môže z podráždenosti pažeráka diagnostikovať reflux.

 • Rôzne ušno-nosno-krčné problémy

Tak, ako chronický zápal hrtana a hrdla, aj suché hrdlo alebo uzlíky na hlasivkách tiež môžu odkazovať na reflux.

 • Poruchy spánku

Poruchy spánku môžu časom viesť k stresu cez deň, ktorý ešte viac zhoršuje reflux. Pacienti často ani nepociťujú samotný problém, iba to, že nie sú schopní dobre spať a že v noci sa často prebúdzajú (často kvôli zlým snom). Medzinárodný výskum tiež zistil, že tieto boli vlastne nočnými prejavmi refluxu, ktoré nás síce úpone neprebúdzajú, ale spánok sa kvôli nim stáva povrchným.

 • Ťažké prehĺtanie

Mnohí naši zákazníci trpiaci refluxom sa sťažujú na určité hrče v hrdle. V horšom prípade môže byť ťažké a bolestivé aj prehĺtanie akýchkoľvek potravín, dokonca aj tekutín. V pozadí choroby môže stáť vážne podráždenie, až zjazvenie horného úseku pažeráka spôsobené refluxom. 

 • Štikútka 

Ide o atypický príznak, čiže nemusíte ihneď myslieť na reflux, ak sa vám začne čkať, ale ak máte štikútku podozrivo často a objavujú sa aj ďalšie príznaky, oplatí sa navštíviť lekára.

 • Zachrípnutosť

Ak si musíte neustále brúsiť hrdlo a hlavne ráno pociťujete zachrípnutosť, je dobré si všímať aj ďalšie príznaky, pretože to veru môže byť spôsobené aj podráždenosťou horného úseku pažeráka žalúdočnou kyselinou.

 • Erózia zubov 

Keďže v prípade refluxu sa môže v ústnej dutine objaviť kyslý obsah žalúdka, pomaly, ale isto začnú erodovať zuby, ktoré časom zoslabnú a ľahko sa môžu lámať.

 • Nočné úzkosti a sexuálne poruchy

Prečo vzniká reflux?

Existujú síce ľudia, ktorí sa narodia s nejakými poruchami žalúdkového vchodu alebo svalu, avšak vo väčšine prípadov choroba vzniká naozaj v dôsledku nesprávnej životosprávy a stravovacích návykov.

Nie je náhodné, že väčšinou môžeme počítať s touto chorobou hlavne po ukončení aktívneho spôsobu života, keď začneme pracovať a omnoho menej sa hýbeme. Reflux súvisí s priberaním, nedostatkom pohybu a veľmi silno koreluje so stravovacími návykmi.

Situáciu zhoršuje a riziko spätného prúdenia kyseliny zvyšuje aj zväčšený obsah žalúdočnej kyseliny, preto pacienti s refluxom vyslovene zle reagujú na určité jedlá a konzumáciou týchto sa môžu príznaky dočasne zhoršiť.

10 rizikových faktorov, ktoré vedú k vzniku refluxu

 1. nepravidelná a nezdravá strava
 2. sedavý spôsob života
 3. fajčenie
 4. pitie kávy
 5. nadmerné užívanie alkoholu
 6. lieky s obsahom salicylátov (ktoré dráždia sliznicu žalúdka)
 7. užívanie liekov na spanie (tieto totiž uvoľňujú žalúdkový vchod)
 8. konzumácia ťažko stráviteľných vyprážaných (často intenzívne korenistých) jedál
 9. nadmerná konzumácia sladkostí a čokolády
 10. respektíve sladené sýtené nápoje
  +1: stres!

Mnohí pacienti trpiaci refluxom myslia na túto chorobu iba ako na nepríjemný problém, pritom neliečený reflux môže mať vážne následky a spôsobiť komplikácie na úrovni orgánov. Vy sa tejto chyby nedopúšťajte!

Treba vedieť: preto je reflux taký nebezpečný!

Stačí si rýchlo prejsť príznaky refluxu a hneď uvidíme, koľko nepríjemností môže spôsobiť, ak musíme žit s touto chorobou. Tieto príznaky však nie sú len jednoduchými nepríjemnosťami, ale sú to skutočné rizikové faktory.

Čo sa stane, ak necháme reflux neliečený?
Ak signály nášho organizmu neberieme dostatočne vážne, kvôli neustálej iritácii sa sliznica pažeráka dlhodobo zmení. Tento stav nazývame Barretovým pažerákom, keď v bunkách pažeráka prebehnú chorobné genetické zmeny a vplyvom bujnenia buniek sa sliznica žalúdka vyšplhá takmer až do pažeráka.

Prečo je to také “nepríjemné”? Nuž, kvôli vážnym zmenám v tkanive sa v danej oblasti môže vytvoriť aj rakovina pažeráka s 20-90 %-nou šancou na 5-ročné prežitie. Väčšina pacientov sa žiaľ až vtedy zamyslí nad tým, čo mohli urobiť v záujme prevencie tohto stavu.

Bez účinnej liečby reflux okrem toho zničí naše zuby, nepridáva na sebadôvere (kvôli nepríjemnému zápachu z úst a časom “deravému” úsmevu) a prostredníctvom sexuálnych porúch môže znepríjemniť aj chvíle, na ktoré sme doteraz ani nemysleli.

Kyslý obsah žalúdka môže už aj krátkodobo spôsobovať nepríjemnosti, veď kvôli zápalom a rozleptaniu môže postihnutá oblasť vrednatieť a pažerák sa môže bez liečby zjazviť a dokonca zúžiť.

Môže sa to zdať ako maličkosť, ale je potrebné sa venovať aj únave vyvolanej poruchami spánku, veď kvôli nedostatku spánku sa môže znížiť naša výkonnosť a celý náš týždeň môže prejsť tak, že sa cítime zle, sme malátni a takto sa snažíme prežiť a pretrpieť dni. 

Je ľahké uznať, že toto nie je ideálny stav, veď zhoršenie nášho výkonu môže mať rad vážnych následkov v súkromnom i pracovnom živote. 

Prírodnými metódami proti refluxu?

Vyvstáva otázka: čo môžeme proti refluxu urobiť?

Najúčinnejšou metódou je samozrejme prevencia, ktorú môžeme dosiahnuť už aj pravidelným pohybom a zdravou stravou a často stačí zhodiť 10-15 kíl, aby sa výrazne zmiernili aj rizikové faktory.

Ak sa však choroba vyvinie, je potrebné sa venovať samotnému problému. Mnohí sa samozrejme chcú vyhnúť užívaniu liekov, preto začnú ihneď vyhľadávať prírodné riešenia. Existujú však?

Našťastie áno!

Potraviny zhoršujúce príznaky refluxu (bez požiadavky úplnosti):

Kofeín (aj kofeín v káve a čierno čaji), sýtené nápoje, čokoláda, mäta pieporná, väčšina citrusov (citrón, pomaranč, grapefruit), paradajky, cibuľa, cesnak, pikantné, korenisté a/alebo mastné jedlá… a v zozname by sme mohli ešte dlho pokračovať.

Ak si dáme ruku na srdce, môžeme uznať, že často je veľmi ťažké sa týchto potravín vzdať. Povedať milovníkovi kávy, aby na ňu zabudol? Tomu, kto má rád citrusy, povedať, že odteraz žiadne citróny, pomaranče, ani grapefruity? Milovníci talianskej kuchyne by mali variť bez rajčín (alebo vynechať koreniny z maďarskej gastronómie)? Zdá sa to nemožné...

Kedy, koľko a čo?

Jedným z najdôležitejších pravidiel je to, aby sme zabudli na veľké nočné prejedanie sa! Áno, vieme, že mnohí z vás prichádzajú domov neskoro večer a dobre padne dať si pred večerným zápasom alebo seriálom chutnú večeru. Človek si myslí, že je to jediná príjemná vec za celý jeho deň, tak nech si aspoň to jedlo vychutná.

Pritom misa špagiet alebo rezeň o desiatej večer je priama cesta k refluxu, hlavne, ak túto ťažkú večeru zhltneme pololežmo (prípadne ležiac v posteli). Naopak, reflux a jeho príznaky sa dajú zmierniť, ak zavedieme drobné zmeny v našom jedálničku, napríklad 2-3 hodiny predtým, ako si ľahneme do postele, už nejeme nič, takže jedlo strávime ešte pred spaním a kyselina sa nebude vracať do pažeráka.

Vynechanie neskorej večere je iba jedna z odporúčaní, okrem toho sa oplatí zaviesť ešte nasledovné:

 1. Nejedzme trikrát veľké porcie, ale päť- šesťkrát menšie porcie. Naraz jedzme menej, je to jeden z najdôležitejších predpokladov, pretože keď si žalúdok zaťažíme veľkými porciami, zvierač nedokáže tak dlho zostať uzavretý, kým kyseliny rozložia zjedené jedlá.
 2. Jedzme pomaly. Odhrýzajme  menšie sústa a tieto dôkladnejšie požujme. Tým pádom si dokáže zvierač žalúdka zachovať svoju pôvodnú pevnosť. 
 3. Jedzme jedlá bohaté na vlákniny, pretože tieto zaktivizujú našu tráviacu sústavu. Rýchle a správne trávenie pomáha predísť refluxu, respektíve ho udržať na uzde. 
 4. Nie je otázne, že ak máme nadváhu, treba schudnúť. Hlavne vrstva brušného tuku môže vytláčať kyselinu hore do pažeráka. 

Prírodné triky a tipy proti refluxu

 1. Dbajme na správnu polohu pri spánku. Trup má byť mierne nadvihnutý a spime na ľavom boku, pretože to napomáha lepšiemu a rýchlejšiemu tráveniu. Rýchlejšie a lepšie trávenie pomáha v prevencii refluxu a problémov s kyselinou. 
 2. Fajčenie má byť na zozname zákazov. Nielen v záujme nášho chrupu a príjemného dychu, ale aj kvôli zdraviu nášho organizmu.
 3. Jedzme veľa mandlí, pretože to pomáha udržať príznaky refluxu na uzde. Mandle totiž patria medzi zásadité potraviny, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu úrovne pH nášho organizmu.
 4. Jedno jablko denne… nielenže nebudeme potrebovať lekára, ale podporuje aj trávenie a peristaltiku. Vlákniny zas nasávajú do seba žalúdočnú kyselinu. Samozrejme ani jablko nejedzme tesne pred spaním a vyhýbajme sa kyslastým odrodám. 
 5. Podobné je to aj so zelerom a banánmi, aj keď zeler si môžete dať aj večer.

Naše obľúbené prírodné riešenie UKKO Čajová zmes na reflux

Sme na ňu hrdí, preto môžeme vyhlásiť, že naša čajová zmes je jednou z prírodných riešení, veď je stopercentne prírodná: obsahuje účinné liečivky, vďaka ktorým sa nám dostáva prirodzenej pomoci proti refluxu.

Vyvinuli sme ju preto, lebo aj v našej rodine sa vyskytla táto choroba a namiesto liekov sme sa chceli oprieť o prírodné riešenia. A potajomky sme dúfali v ešte komplexnejšie riešenie.
Naša čajová zmes práve preto zachytáva problém pri koreni: komplexný účinok sa prejavuje v tom, že Čajová zmes na reflux lieči príčiny, následky i príznaky problému, veď čaj:

 • môže zmierniť mieru tvorby žalúdočnej kyseliny, čím sa do pažeráka dostáva menej a miernejšie kyslej žalúdočnej šťavy.
 • sliznicu pažeráka obaľuje ochrannou vrstvou, čím sa môže opäť nastoliť zdravie podráždeného a zapáleného pažeráka.
 • zmierňuje pretrvávajúci, často kŕčovitý kašeľ.
 • má antibakteriálny a dezinfekčný účinok, vďaka čomu sa netreba obávať infekcií dýchacích ciest.
 • respektíve posilňuje aj imunitný systém.

Aké skúsenosti majú naši zákazníci, ktorí pijú Čajovú zmes na reflux? Také, že pominie pocit pálenia v hrudníku, zmierňuje sa kašeľ spôsobený refluxom, nemajú viac ťažkosti s prehĺtaním, ani zápach z úst vyvolaný refluxom, respektíve pominula aj erózia chrupu spôsobená refluxom.

Ak si chcete prečítať spätnú väzbu od našich zákazníkov, kliknite sem!

A čo domáce metódy?

Samozrejme nie každého upokoja rady, ako jedzte menej a dajte si jablko, preto uvádzame niekoľko zaujímavých a inými odporúčaných tipov, o ktorých si aj my myslíme, že sú užitočné. Nás zato srdce vedie k tomu, aby sme zostali pri našej čajovej zmesi, veď problémy s refluxom vyriešila nielen v rámci našej rodiny, ale pomohla už viac ako tisícke zákazníkov.

Pozrime sa teda na tie domáce metódy:

 • Šťava z Aloe vera - Priaznivé účinky tejto liečivky všetci poznáme. Táto subtropická rastlina sa v medicíne využíva už niekoľko tisícročí. Na reflux ju mnohí považujú za veľmi účinnú preto, lebo zmierňuje pálenie pokožky a pálenie v pažeráku (pálenie záhy), respektíve pôsobí protizápalovo, čím zmierňuje aj zápal žalúdka a pažeráka. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, dávajte si pozor na to, čo si vyberiete, pretože nie všetky produkty z aloe vera na našom trhu sú rovnaké a nie sú ani rovnako účinné.
 • Nechtíkový čaj - Často sa odporúča namiesto harmančekového čaju, pretože na rozdiel od neho nechtík nevysúša.
 • Lyžička (kvalitnej) horčice - Horčica totiž patrí medzi zásadité potraviny a po jej konzumácii sa môže zmierniť pálenie v pažeráku.
 • Sladké drievko - Ktoré sa dlhé stáročia používa proti kašľu a nachladnutiu, veď účinné látky nachádzajúce sa v tejto liečivej rastline zmierňujú opuchy, kašeľ, uvoľňovanie hlienov, respektíve aktivizujú tie látky v organizme, ktoré sú schopné liečiť vredy. Sladké drievko, podobne ako horčica, dokáže obaliť pažerák jemnou vrstvou, a tak ho už vracajúca sa žalúdočná kyselina nedokáže ďalej dráždiť. Mali by ste však vedieť, že vo väčšom množstve a pri pravidelnom užívaní môže vyvolať vracanie a dýchacie ťažkosti.
 • Šálka kyslého mlieka alebo bieleho jogurtu - Oba tieto mliečne výrobky prešli procesom fermentácie, čím sa odlišujú od mlieka, ktoré naopak môže osobám trpiacim refluxom škodiť.
 • Lyžička sódy bikarbóny v šálke teplej vody. 

  Nech vám je sympatická ktorákoľvek z vyššie uvedených domácich praktík, je dobré to prekonzultovať s lekárom ešte predtým, než sa pustíte do nejakej rýchlej kúry, veď ide o veľa a najdôležitejšia je (precízna a úspešná) liečba.

Radi by ste dostali ešte viac informácií o refluxe ako chorobe?

WebShop System
heureka.sk