Menopauza-blog

Všetko, čo musíte vedieť o menopauze!

25.10.2019 11:50
Tibor Sipos

Podľa mňa to, že ho zahaľujú tajomstvom... a začnú ženu ľutovať.

Nuž, nepoznám Vás osobne, ale tipujem, že ste silná žena, ktorá túži po všeličom, ale rozhodne nie po ľútosti. Ale prečo by sme vôbec mali ženu s menopauzou ľutovať? Ani dieťa neľutujeme za to, že je také mladé a ani staršieho človeka, za to, že má svoj vek. Život je jedna nádherná cesta, po ktorej nikdy nespravíte dvakrát taký istý krok – každým dňom sa trochu mení.

Pozrime sa na to, po akej ceste práve kráčate.

Prirodzená menopauza

Menopauza je prirodzený proces, ktorý hrá dôležitú úlohu v živote ženy aj muža. Ale keď sa dostane na pretras, človeku hneď napadnú negatíva ako: návaly tepla, zmeny nálad, skleslosť, potenie, únava, priberanie na váhe a pod. Dobrou správou je to, že symptómy sa dajú držať pod kontrolou, ale k tomu musíme vedieť, prečo sa objavujú.

Kedy prichádza menopauza?

Väčšinou začína okolo 45. – 50. roku života a končí skončením menštruačného cyklu. Pred 40. rokom života, sa začínajúca menopauza, berie ako skorá menopauza.

Za menopauzu sa považuje, keď posledné krvácanie nebolo nasledovné ďalšou menštruáciou po dobu 6 mesiacov  - a keď ubehne jeden celý rok bez menštruácie.

Nie každý zažije príznaky

Jedna tretina žien prežije menopauzu bez nejakých mimoriadnych problémov a príznakov. Druhá tretina zažíva nezvládnuteľné  príznaky, tretia tretina bojuje proti závažnejším ochoreniam a príznakom.

Prečo taký veľký rozdiel?

Prvotnou príčinou rozdielu je to, že každá žena je iná. Príznaky menopauzy sú zapríčinené hormonálnymi zmenami, ktoré sú spôsobené oslabením vaječníkov – to, aké príznaky sa vyskytnú a v akej miere, závisí v prvom rade od hladiny Vášho hormonálneho systému. Hormonálny systém je veľmi citlivé prostredie, aj tie najmenšie výkyvy ho môžu vyliečiť alebo naopak poškodiť.

Čo môžete urobiť na zmiernenie príznakov?

Prvým krokom je pochopiť fungovanie hormonálneho systému – poraďte sa so špecialistom ( bude o tom reč neskôr). Ak už máte svoju „mapu“ hormónov, môžete hormóny nahrádzať prirodzenou cestou – to je niekedy také jednoduché ako šálka čaju.

Dva pohlavné hormóny zodpovedné za celú húsenkovú dráhu

Dr. John R. Lee dlho skúmal vývoj a odznenie menopauzy. Vďaka jeho výsledkom už vieme, že počas menopauzy neklesá len hladina estrogénu, ale začína klesať aj hladina ďalšieho dôležitého ženského hormónu, progestrogénu.

To, ako žena prežíva menopauzu, záleží práve na týchto dvoch hormónoch.

Estrogén zostáva, progesterón nie?

Žena nikdy nezostane bez estrogénu, veď aj po odstavení vaječníkov sa hladina estrogénu drží v norme, vďaka tukovému tkanivu. Na základe viacerých domnienok sa môže stať, že u žien bojujúcich s vyššou hmotnosťou, sa menštruačný cyklus skončí neskôr ako u chudších žien – nakoľko okrem vaječníkov estrogén produkuje aj tukové tkanivo.

To sa o progesteróne nedá povedať – po ukončení cyklu sa z  tela takmer úplne vytratí, v tele nie je žiadny iný orgán alebo sústava, ktorá by ho vedela nahradiť.

Vtedy sa estrogén môže dostať do prevahy. Ak sa hladina estrogénu časom zvyšuje, môže spôsobiť čoraz viac problémov a príznakov ( prirodzený stav je, keď sú oba hormóny v rovnováhe).

Najdôležitejšou úlohou na začiatku menopauzy je včas rozpoznať, že hladina estrogénu stúpa a postarať sa o to, aby ste mali vyrovnanú hladinu hormónov.

Kým Vaše hormóny zostanú v rovnováhe, tak Váš každodenný život nebude ovplyvnený takmer žiadnymi príznakmi.

Ak fajčíte, dávajte ešte väčší pozor!

Fajčiace ženy sú náchylnejšie na predčasné objavenie príznakov menopauzy. Pravdepodobne je aj nikotín zodpovedný za pokles hladiny estrogénu, prípadne môže aktivovať enzýmy zodpovedné za nabúranie hladiny hormónov.

Samozrejme, to nie je pravidlo – znamená to len toľko, že pokiaľ fajčíte, tak by ste si mali dávať väčší pozor na vyrovnanú hladinu hormónov.

Mužské hormóny môžu posilniť svoje postavenie

V tele každej ženy začne klesať množstvo ženských hormónov, a tak sa malé množstvo mužských pohlavných hormónov stáva intenzívnejším. (Množstvo mužských hormónov zostáva rovnaké, mení sa len jeho pomer.)

To vysvetľuje zvýšený rast ochlpenia a vypadávanie vlasov, kvôli tomuto sa vlasy stávajú lámavejšími a koža suchšou. Stúpa riziko priberania na váhe, môže Vám stúpnuť krvný tlak a riziko ochorenia cukrovkou sa zvyšuje tiež.

Môže dôjsť k zmene tukov v krvi a ich zloženia (v zápornom smere).
Nič z tohto sa nemusí stať, pokiaľ budete dávať pozor na vyrovnaný pomer Vašich hormónov – a príznaky si všimnete včas na to, aby všetko zostalo v rovnováhe.

Ako sa vyvarovať príznakom?

Život je na to, aby sme si ho užívali. Príznaky prichádzajúce so zmenou hladiny hormónov sú v „najhoršom prípade“ zmierniteľné, vo väčšine prípadov však úplne liečiteľné. Prvý krok je, aby ste si dali vyšetriť hladinu hormónov z krvi, poprípade zo vzorky slín. Lekár Vám odporučí diétu, ktorú určite dodržte. Popritom však dbajte aj na správne stravovanie a pravidelný pohyb (cvičte cviky vytvorené špeciálne pre ženy počas menopauzy.) 

V neposlednom rade pite pravidelne zmes čaju na menopazu. Liečivé rastliny čaju sme povyberali tak, aby ich účinky zmiernili aj tie najnepríjemnejšie príznaky menopauzy. Popritom obsahuje aj fytoestrogény – tieto molekuly sa v tele správajú tak, ako ozajstný estrogén, a sú tak výbornou voľbou na príznaky spojené s nedostatkom estrogénu. Po vypití nápoja z tejto zmesi čaju, budete vo svojom vnútri cítiť upokojujúci účinok toho, ako sa posilní Vaša ženskosť.

WebShop System
heureka.sk