Menopauza-blog

Čo je najväčší problém menopauzy? (Budete prekvapená, ale nie je to žiadny príznak)

27.10.2019 09:04
Tibor Sipos

Keď sa rozprávame s dámami prechádzajúcimi menopauzou, takmer všetky majú rovnakú skúsenosť.

Ale nie je to žiadny z telesných symptómov.

Dokonca sa ani neblíži telesným alebo duševným zmenám.

A najzarážajúcejšie je, že sa bavíme o silných ženách: žijú zmierené so svojím telom, poznajú samy seba, sú matkami alebo karieristkami (alebo aj oboje), riaditeľkami alebo kolegyňami, sú z veľkých miest alebo dedín. Veľmi rozdielne ženy, ale všetky sú silné.

Aj tak je ale niečo, čo im vadí.

Nerozumejú im.

Čo vidí okolie?

Žena, ktorá bola doteraz okúzľujúca, veselá, fit, energická, sa takmer z jedného dňa na druhý zmenila na „neznesiteľnú, prchkú, upotenú strigu“.

Nezainteresovaní to nechápu, a čo je dôležitejšie: nesúcitia. O zmenách v ženskom tele môžeme písať, skúmať, rozprávať o nich, ale prežiť to vie len ten, kto to skutočne prežíva.

Žijeme v meniacej sa dobe, a dnes už veľa ľudí nemá jasno v tom, čo je to ženskosť a mužnosť.

Nemôžeme sa potom čudovať, keď vcítenie sa do situácie druhých ide ľuďom tak ťažko.

Andropauza je u mužov úplne iná

Situáciu sťažuje fakt, že muži prežívajú andropauzu inak ako ženy menopauzu.

Aj keď je mužské klimaktérium známa a existujúca vec, aj tak si ho veľa ľudí spája s krízou stredného veku – aj keď to je len príznak. V tomto období muž naháňa mladé dievčatá, nejde však už o ženy alebo o vzťah, ide o to, aby si dokázal svoju mužnosť : jednoznačne mu zostala ešte nejaká lovecká sila na ukoristenie akejkoľvek koristi.

V porovnaní s mužom je žena citlivejšie, intuitívnejšie stvorenie

Mení sa zvnútra a odtiaľ pochádzajú aj jej príznaky. Je ťažké každý deň vstávať a robiť všetko pre rodinu, keď nie ste ani sama so sebou zmierená.

Každý deň variť obed, keď sa vo Vás mení to najdôležitejšie: Vaša ženskosť.

Každý deň sa milo usmievať, keď Vás zvnútra rozožierajú obavy a napätie.

Každý deň sa cítiť ako žena, keď sa v jednej chvíli spotíte a smrdíte sama sebe a, v druhej chvíli máte pocit, že ste vysušená a je Vám zima. Keď sa zmenil pôžitok zo sexu. Keď Vaša ženskosť trpí kvôli neustálym zmenám.

Toto vonkajší svet nemôže pochopiť. Mladé dievčatá sú ešte ďaleko od tohto úseku života a muži to nedokážu naozaj precítiť.

Čo sa však dá robiť, aby ste sa cítili lepšie?

Riešenie je jednoduché, nie však ľahké.

Príznaky menopauzy sa odohrávajú vo Vás, preto by ste mali nejako vyjadriť, čo si myslíte a cítite.

Nemôžete očakávať od ostatných, že pochopia zmeny, ktorými práve prechádzate. Menopauza je u každej ženy taká odlišná, že ani dve ženy počas menopauzy nemôžu pochopiť, čo tá druhá prežíva – každá žena je jedinečná a každá to prežíva inak.

Vaše okolie nie je zlé ani nevšímavé, a som si istý, že vás majú radi.

Vašou úlohou je poradiť si sama s tým, že menopauza je prirodzená súčasť života, ktorou musí prejsť každá žena – nie je na tom nič, za čo by ste sa mali hanbiť ( dokonca ani na príznakoch).

Preto o tom rozprávajte.

Rozprávajte o svojich ťažkostiach, o pocitoch, o myšlienkach.

Pomôžte svojmu okoliu, pomôžte tým, čo vás milujú – aby pochopili, čo sa vo Vás odohráva.

Hoďte im záchytné lano. Nech vidia, že tá, ktorú tak milujú, je tam, ale teraz bojuje s vlastnými hormónmi a zmenami v organizme.

Ak o tom budú vedieť a pochopia to, ľahšie Vám budú vedieť aj pomôcť.

Vaša ďalšia (takmer rovnako dôležitá) úloha je, dávať na seba pozor. Neopúšťať sa, starajte sa o seba, buďte so sebou trpezlivá a čo je najdôležitejšie: prijmite sa a majte sa rada.

(Prosím, pochopte správne predchádzajúce riadky. Reč nie je o tom, či je ťažšia, respektíve ľahšia menopauza alebo andropauza, a hlavne nikoho neobviňujeme. Ženy to majú ťažké, muži tiež. Na základe skúseností vieme, že navonok je oveľa ťažšie pochopiť menopauzu.)

P.S. Tento čaj Vás pochopí.

Účinné látky (a ich súčinnosť) jemne odstránia príznaky menopauzy.

Fytoestrogény z hltu na hlt ošetrujú Vašu ženskosť.

Jeho chuť je jemná, chutná a chápavá.

Zmes čaju sme zostavili tak, aby počas najťažších chvíľ menopauzy bola stále poruke šálka pochopenia. To je možne tak, že sme cielene vytvorili zmes chuť-účinná látka-účinok, ktorý Vám počas chlipkania navodí pocit „všetko je v poriadku“.

WebShop System
heureka.sk