Dojčenie blog

[10+1 TIP]Ako sa môžem vyhnúť bolestiam bruška môjho dieťaťa?

04.09.2019 14:02
Tibor Sipos

Neexistuje matka, ktorá by nehľadala odpoveď na túto otázku, pretože takmer každé dieťa trpí bolesťami bruška a výslednou úzkosťou. A potom sú noci pekelné a ani dieťa, ani mama sa nemôžu uvoľniť.

Našťastie vo väčšine prípadov nestoja v pozadí vážne choroby, ale nezrelosť tenkého čreva. Príznaky sa líšia v závislosti od odolnosti jednotlivca, takže existujú deti, ktoré majú silnejšie bolesti žalúdka, než iné, a to môže byť záťaž pre celú rodinu. Konečný výsledok: ocko a mamička majú kruhy pod očami a sú na pokraji nervového zrútenia.

V tomto stave nie je práve najlepšie vedieť, že keď sa prvýkrát bolesti bruška objavia v prvých niekoľkých týždňoch života bábätka, môžu trvať ďalších 4 až 5 mesiacov. Najbežnejšie dôvody sú zvyčajne:

a.hltavé pitie

b.príliš málo materského mlieka

c.konzumácia jedla, ktoré má preháňavé účinky

d.alebo konzumácia stravy, ktorá nie je adekvátna veku dieťaťa.

Našťastie existuje niekoľko trikov, vďaka ktorým môžu mať malí i veľkí na konci dňa úprimný a spokojný úsmev na tvári.

 

1.Zabezpečte pre dieťa ideálnu polohu pri dojčení

Existuje veľa polôh pri dojčení a každé dieťa je iné, ale jedna z najlepších možností je horizontálna. Mama sedí a dieťa drží v lone (vodorovná poloha), drží dieťa jednou rukou a druhú má položenú na jeho hrudi; toto je tzv. pohodlná poloha. Uvedomte si, že bábätká môžu byť posadené, až keď majú 6 až 8 mesiacov, keď majú dostatočne vyvinutú chrbticu.

Ďalšie polohy sú:

a. dieťa leží na chrbte, čo je pohodlné pre obe strany (mama je v uhle 45 stupňov a dieťa je lícom nadol)

b.prekrížená poloha (malý sa prekríži cez telo matky)

c.poloha „americký futbal“, ktorá je ideálna po cisárskom reze (drobné telíčko je pod pazuchou matky, mamička ho drží)

Stojí za to experimentovať s tým, ktorá poloha je pre vás a vaše dieťa najlepšia a najpohodlnejšia.

2. A teraz je na rade teplý kúpeľ

Ochladzovanie alebo zohrievanie je starobylá liečebná metóda, ale nie je jedno, kto alebo kedy ich používa: zatiaľ čo pre nás dospelých je možno ochladzovanie správnou voľbou, zohrievanie sa u detí používa nielen v prípade bolestí bruška, ale aj pri zápale ucha.

Jednou z najväčších výhod tepla je zmiernenie kŕčov a zmiernenie nadúvania, ale dávajte pozor, aby ste svoje dieťa neobarili. Voda by mala byť príjemne teplá a mala by presahovať cez bruško vášho dieťaťa, aby mohlo teplo pôsobiť: vaše dieťa má telesnú teplotu 36 stupňov Celzia a pri kúpaní ho musíte mierne a jemne zohriať.

3. Použite vyhrievací vankúš

Je alternatívou kúpania a základný princíp je rovnaký, takže ak nie ste doma a nemáte ho k dispozícii, môže vám pomôcť aj zábal s horúcou vodou.

Vyhrievací vankúš by mal byť umiestnený na bruško dieťaťa, ale môže to byť tiež skvelý spôsob, ako zahriať kočík. Lákavé teplo zmierňuje bolesť, zmierňuje zápaly a upokojuje nervové zakončenia. Naši najmenší ho milujú.

Majte na pamäti, že šatka na nosenie tiež môže fungovať na zohrievanie, pretože dieťaťu s bolesťami bruška veľmi pomáha, ak je v blízkosti svojej matky a cíti jej teplo. Preto je dobré používať šatku, v ktorej matka nosí svoje dieťa priviazané na svojom tele a dieťa je podopreté a držané zo všetkých strán.

4.Vyskúšajte masáž pre bábätká

Kto by nechcel príjemnú, relaxačnú a upokojujúcu masáž? Rovnako sú na tom aj deti. Pri masáži používajte prírodný detský olej (mandľový alebo olivový olej): naneste si niekoľko kvapiek na dlaň, rozotrite a jemne vmasírujte do pokožky drobného bruška dieťaťa. Vyskúšajte masážnu techniku ILU (I Love You).

Znie to veľmi trendovo, ale nemusíte sa báť. Podstatou techniky ILU je hladkanie bruška bábätka v tvare začiatočných písmen anglického výrazu „Milujem ťa“, avšak obrátene, hore nohami z pohľadu dieťaťa. Jemná masáž postupuje v súlade s prirodzeným smerom pohybu čriev a ak chcete maximalizovať jeho účinok, môžete vykonávať krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek. Deti milujú teplo a masáže, takže ich kľudne liečte aj častejšie. Aj keď ich bruško nebolí.

5. Čo stojí za to aj bez hudby…

Mnoho mamičiek uviedlo, že upokojujúca hudba ich dieťaťu veľmi pomohla. Nie je náhoda, že veľa tehotných žien počas tehotenstva  počúvalo hudbu (čiže púšťalo hudbu svojmu dieťatku ešte v brušku).

6. Cvičte so svojím bábätkom

Samozrejme, buďte opatrná, koniec koncov, nie je to ešte olympionik: pritiahnite mu kolená na hruď a potom jednu nohu po druhej narovnajte. Následne priblížte ľavý lakeť k pravému kolenu, urobte to aj opačne a na záver mu znova vystrite nožičky.

Opíšte kruhy so spojenými kolenami a keďže hudba skutočne prospieva, počas cvičenia počúvajte  upokojujúcu hudbu (alebo trochu bábätku spievajte).


7. Vymeňte výrobok – u detí kŕmených výživou

Môže sa stať, že výživa, ktorú používate, neprospieva žalúdku vášho dieťaťa, preto radšej vyskúšajte inú značku.

8. Metóda 5S

Pochádza z Ameriky a zahŕňa:

  • zavinovanie (swadling )
  • bočné polohovanie ( side position )
  • šepkavé zvuky ( shushing sounds)
  • hojdanie ( swinging)
  • cmúľanie (sicking  a dummy)

Pripomínajú čas strávený v maternici a odborníci odporúčajú používať týchto päť postupov súčasne.

9. Pravidelné odgrgnutie dieťaťa

Počas dojčenia si dajte smelo prestávku a zabezpečte odgrgnutie  dieťaťa, aby sa z jeho bruška mohol uvoľniť vzduch.

10. Odstráňte zo stravy kravské mlieko

Vyskúšajte, aký vplyv má vynechanie kravského mlieka z vášho jedálnička na vás a ako to pôsobí aj na vaše dieťa. Sledujte, či sa bolesti žalúdka po po 2 až 3 týždňoch zmiernia.

+1tip: Možno ho žalúdok ani nebolí

Niekedy sa stáva, že maličkému práve chýbala iba prítomnosť mamy, takže svoje dieťa objímte a uspite ho vo svojom náručí. Ak to nepomôže a plač neustáva, skúste ho držať bruškom nadol na predlaktí (poloha na brušku pri kolike); jeho hlava by mala byť v ohybe lakťa a dlaňou mu pridŕžajte hlavičku. Medzitým sa s ním prechádzajte a jemne ho hojdajte, pretože to veľmi pomáha.

Vyskúšajte Čaj na podporu dojčenia

Čajová zmes na podporu dojčenia bola zostavená nielen preto, aby pomohla naštartovať tvorbu materského mlieka a posilnila zdravie vášho bábätka a vás ako mamičky. Zmes najrôznejších bylín upokojuje dieťa a zmierňuje bolesti bruška.

Čaj dodáva organizmu matky i dieťaťa potrebnú energiu a má priaznivý vplyv na ich celkový stav.

Jedna z našich zákazníčok, Nikolett, napísala: „... od narodenia môjho bábätka pijem UKKO Čaj na podporu dojčenia a ukázalo sa, že je veľmi dobrý proti bolestiam žalúdka aj z hľadiska kľudného spánku. Aj množstvo mlieka je pre naše bábätko dostačujúce. Počas 8 mesiacov nikdy nebolo choré, určite aj vďaka veľkému množstvu materského mlieka a UKKO Čaju na podporu dojčenia.“ Vyskúšajte  vyššie uvedené metódy (respektíve Čaj na podporu dojčenia) a užívajte si príjemné a pokojné noci. V týchto chvíľach je to skutočný darček.

WebShop System
heureka.sk