Dojčenie blog

4+1 Domácich spôsobov pre správnu tvorbu materského mlieka

04.09.2019 09:27
Tibor Sipos

Niekedy o tom nechcú hovoriť dokonca ani lekári, ale bohužiaľ ani dojčenie nefunguje u všetkých mamičiek (tak, ako by sme si to želali).

V najhoršom prípade hovoríme o tzv. neschopnosti primárnej produkcie mlieka, keď počas tehotenstva a ani po ňom nedochádza k žiadnej produkcii mlieka.

Našťastie však môžete tomuto procesu napomôcť správnou pozíciou pri dojčení, respektíve technikou kojenia a v neposlednom rade i tým, že budete venovať pozornosť niekoľkým detailom.

Prečo je materské mlieko potrebné?

Pretože materské mlieko je

  • ľahšie stráviteľné ako umelá výživa
  • obsahuje materiály, ktoré sú (takmer) nenahraditeľné
  • posilňuje imunitný systém dieťaťa
  • znižuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky v detstve
  • a vytvára emocionálne spojenie medzi matkou a dieťaťom.

Naj rada: Pokúste sa dojčiť často

Aj keď máte pocit, že nemáte toľko mlieka, koľko by ste chceli alebo by ste mali mať.

Mnohí prisahajú na potraviny stimulujúce mlieko, ale  doterajšie významné výskumy nepreukázali, že by existovalo jedlo, ktoré by výrazne ovplyvnilo tvorbu mlieka. Počuli sme však o mandliach a vývare. 

Samozrejme, jedná sa o zdravé pochúťky, ale najlepším a najúčinnejším spôsobom je častejšie dojčenie. Neobmedzujte svoje dieťa, ak chcete dojčiť: dojčite ho toľkokrát a tak dlho, ako si to želá.

Ak to na začiatku nefunguje, neprepadajte panike, pretože zbytočná nervozita a úzkosť môžu v niektorých prípadoch viesť k obmedzeniu tvorby mlieka.

1.Odpočívajte veľa

Hlava 22...

Sme si istí, že to ako čerstvá mamička nemáte vždy jednoduché (alebo možno nikdy), ale jedným z najdôležitejších faktorov pri dojčení je dostatočné množstvo spánku. Vaše telo - len preto, že dojčíte - ho nebude potrebovať menej, takže skúste viac odpočívať.

Rôznymi štúdiami sa preukázalo, že dostatočný odpočinok (a kľud) zvyšuje tvorbu materského mlieka a nielenže dodáva energiu, ale tiež odbúrava stres.

2.Pite dostatok tekutín

Pri dojčení je nevyhnutný dostatočný príjem tekutín, pretože počas tohto obdobia strácate viac tekutín, ako je obvyklé. Dojčiace matky produkujú približne 750 ml materského mlieka denne, preto okrem dennej dávky tekutín musíte nahradiť aj to množstvo produkovaného mlieka. To znamená, že priemerné požadované množstvo 2,5 až 3 litre tekutín musíte navýšiť najmenej o 7 až 8 deci. Ak vypijete o niečo viac, je to v poriadku, pretože to pomáha pri tvorbe mlieka.

Dôležité upozornenie! Pod pojmom “tekutiny” máme na mysli vodu alebo čaj, nie sódu alebo sladené nápoje. Ovocné šťavy môžete piť v malom množstve, ale dávajt si pozor na obsah cukru.

3.Teplá sprcha a masáž prsníkov

Jednou z výhod teplého kúpeľa a masáže je, že vás osvieži a upokojí a na druhej strane môže príjemná voda a masážna technika zlepšiť funkcie buniek. Pri dotyku tela dochádza k tvorbe uvoľňujúcich hormónov, ktoré nielenže pomáhajú telu (a duši) zrelaxovať sa, ale tiež podporujú tvorbu mlieka.

4.Správna technika

A sem patrí veľa detailov:

  • uistite sa, že dojčenie prebehne v úplnom pokoji (v spojení s príjemným zážitkom a nie stresom)
  • skúste dojčiť z oboch prsníkov 
  • nezabudnite si dať dieťa správne na prsia (zaujmite pohodlnú polohu tak, aby vás nič nebolelo).
  • dieťa sa má podľa možnosti správne prisať, čiže ústočkami uchopiť celú bradavku až po dvorec


Dôležité: Neobmedzujte dĺžku dojčenia. Sledujte signály dieťaťa a zabudnite na čas.

+1: Konzumácia Čaju na podporu dojčenia

Pamätajte: novonarodené dieťa nepotrebuje nič iné ako materské mlieko, takže čím lepšia je kvalita materského mlieka a čím väčšie množstvo, tým lepšie.

Čajová zmes na podporu dojčenia je zostavená vyslovene pre podporu dojčenia, jej pravidelná konzumácia mamičkám pomáha pri tvorbe materského mlieka a podporuje organizmus v tom, aby sa vytvorilo mlieko v ideálnom zložení.

Na tejto čajovej zmesi sa nám veľmi páči to, že keď sa jej účinné látky dostanú do materského mlieka, bábätko nielen upokoja, ale tiež zmiernia prípadné bolesti bruška. A tento upokojujúci účinok je samozrejme prospešný aj pre vás: veľa mamičiek pristupuje k dojčeniu s myšlienkami („Čo keď to robím zle? Čo keď nemám dostatok mlieka?“) a často sa k tomu pridruží stres, ktorý nám vôbec nepomáha. Pitím čaju pre dojčiace mamičky si okrem kvalitného materského mlieka zabezpečíte aj pokoj v duši.

WebShop System
heureka.sk